Doktor Roman Głowacki w swej codziennej pracy laryngologa pomaga pacjentom cierpiącym na zapalenie zatok i przewlekłe zapalenie zatok (gdy dolegliwości utrzymują się powyżej 3 miesięcy). Osoby cierpiące na zapalenie zatok mają katar, również z wydzieliną spływającą do gardła. Mają trudności w swobodnym oddychaniu nosem.

Pytania:

  1. Po co człowiekowi zatoki? Czy one są do czegoś potrzebne, czy tylko stwarzają problemy?
  2. Czego nie lubią nasze zatoki?
  3. Jakie są objawy zapalenia zatok?
  4. Czy zawsze jak boli głowa, to mamy chore zatoki?
  5. Co robić, aby nie chorować na zatoki?
  6. Jak szybko wyleczyć zatoki lekami dostępnymi w aptece bez recepty?
  7. Czy można zatoki wyleczyć antybiotykami?
  8. Po co się operuję zatoki? Czy to jest zabieg, czy operacja?
  9. Czy płukanie nosa solą fizjologiczną ma sens i jest bezpieczne?
  10. Na filmach z sali operacyjnej widać jak manipulujesz w nosie pacjenta, ale nie patrzysz na ten nos - o co chodzi?
  11. Jakich pacjentów lubisz, a jakich nie lubisz operować?
  12. Twoja praca doktorska jest o biofilmie. Co to jest biofilm?
  13. Czy zatoki mogą mieć wpływ na naszą seksualność?

Kim jest doktor Roman Głowacki?

Jest specjalistą otorynolaryngologii – chirurgii głowy i szyi. Ukończył studia na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2007 zdał egzamin specjalizacyjny z zakresu chirurgii głowy i szyi i uzyskał tym samym tytuł specjalisty otorynolaryngologii. 

W 2012 roku pod kierownictwem prof. dr hab. Pawła Stręka obronił pracę doktorską pod tytułem „Wpływ obecności biofilmów bakteryjnych na wyniki leczenia chorych z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych” i uzyskał stopień doktora nauk medycznych.

Pasjonuje się wąską dziedziną medycyny, jaką jest chirurgia endoskopowa zatok i podstawy czaszki oraz chirurgią plastyczną nosa. 

Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego (ERS) i Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy (EAFPS). Swoją wiedzę praktyczną z zakresu technik endoskopowych i chirurgii plastycznej nosa poszerza w trakcie wielu prestiżowych szkoleń i kongresów międzynarodowych m.in. w Mediolanie i Varese we Włoszech, u światowej sławy profesorów Pauolo Castelnuovo i Pietro Palma z Uniwersytetu Insubria, jak i w Holandii u prof. Gilberta Nolst Trenite z Academic Medical Center w Amsterdamie. Jest to wielki autorytet oraz autor książek z zakresu chirurgii plastycznej nosa. 

Doskonalenie w chirurgii plastycznej twarzy odbył również na międzynarodowym kongresie Nose&Face World w Rzymie zorganizowanym w 2012 roku przez International Federation of Facial Plastic Surgery Societies (IFFPSS), gdzie swoimi doświadczeniami dzielili się najbardziej utytułowani chirurdzy plastycy z całego świata.