W nieruchomościach najważniejsze są trzy rzeczy - lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. W prowadzeniu placówki medycznej najważniejsze są trzy rzeczy - pacjenci, zespół i infrastruktura. 

Czy niewłaściwe nieruchomości medyczne mogą być przeszkodą w rozwoju placówki i pozyskiwaniu pacjentów?

Czym są nieruchomości medyczne?


Nieruchomości medyczne to nieruchomości, które przeznaczane są na cele medyczne lub zdrowotne, takie jak na przykład: kliniki, szpitale, centra medyczne, przychodnie lekarskie, laboratoria, ośrodki rehabilitacyjne i wiele innych.

Nieruchomości te są zwykle wyposażone w specjalistyczny sprzęt medyczny i zaawansowane technologie medyczne oraz spełniają wymagania i standardy sanitarno-higieniczne.

Inwestycja w nieruchomości medyczne może przynosić duże zyski, ponieważ cały czas rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę zdrowotną w różnych dziedzinach medycyny.

Nieruchomości medyczne są szczególnie ważne w sektorze opieki zdrowotnej, ponieważ zapewniają miejsca, w których lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści mogą świadczyć specjalistyczną opiekę medyczną i pomagać w diagnozowaniu i leczeniu chorób.

W nieruchomościach medycznych mogą być także prowadzone badania naukowe oraz szkolenia dla personelu medycznego.

Wymagania, jakie musi spełnić nieruchomość medyczna

Nieruchomość medyczna - wymagania
Określone minimalne powierzchnie gabinetów medycznych

Jaki jest związek pomiędzy nieruchomościami medycznymi a pozyskiwaniem pacjentów?

Cechy nieruchomości z przeznaczeniem na działalność medyczną możemy podzielić na dwie grupy:

  • cechy budynku lub lokalu;
  • cechy otoczenia i lokalizacja.

Cechy budynku lub lokalu

Każdy budynek i lokal, w którym chcemy prowadzić działalność medyczną, musi spełniać wymagania techniczne określone w aktualnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Niezależnie czy planujemy budowę, przebudowę lub remont, projektant musi uwzględnić wymagania w projekcie.

Cechy otoczenia i lokalizacja

W zależności od tego czy mamy swój lokal w budynku, w którym są inne lokale, czy też swój budynek, mamy większy lub mniejszy wpływ na otoczenie. Jeżeli nasz lokal jest jednym z wielu w budynku to części wspólne:

  • wejście;
  • klatka schodowa;
  • winda;
  • teren wokół budynku;
  • dostosowanie wejścia dla osób starszych i niepełnosprawnych są poza naszą kontrolą. 

Już na etapie wyboru lokalu musi zweryfikować, czy te elementy ułatwiają i zachęcają pacjentów do skorzystania z naszych usług, czy wręcz przeciwnie.

Pożądane dla każdej nieruchomości medycznej

Najważniejsze według nas uniwersalne cechy otoczenia i lokalizacji dla współczesnego pacjenta komercyjnego czy wysokobudżetowego to:

  • parking, na którym pacjent może zostawić samochód, estetyczny wygląd budynku i części wspólnych;
  • lokalizacja, która zapewnia łatwy dojazd, np. bez korków w godzinach szczytu komunikacyjnego;
  • bliskość kawiarni, galerii handlowej lub innego miejsca, gdzie można spędzić czas lub załatwić swoje sprawy przy okazji wizyty u specjalisty.

Podsumowanie

Mając świetny zespół oraz pacjentów, którzy chcą skorzystać z usług specjalisty lub oferty placówki, potrzebne jest jeszcze miejsce, które zapewni komfort pacjentowi, wzmocni jego zaufanie i zrobi pozytywne wrażenie.

Brylantów nie kupujemy na straganie, tylko w salonach jubilerskich. Wysokobudżetowych pacjentów nie powinniśmy zapraszać do placówek i gabinetów, które nie robią dobrego wrażenia i są nieodpowiednie do poziomu ceny za usługę medyczną.