Sluzba zdrowia czy ochrona zdrowia
/

Służba zdrowia czy ochrona zdrowia? Które określenie jest poprawne?

Powszechnie funkcjonuje w moim otoczeniu określenie służba zdrowia, a nie ochrona zdrowia. W rozmowach w radio, w artykułach prasowych, a nawet w emotkach na Facebooku jest pracownik służby zdrowia. 

Wiele osób uważa, że jedyną poprawną formą jest ochrona zdrowia i wytyka innym niepoprawne użycie “służby zdrowia”. Czy określenie służba zdrowia to tylko pozostały po dawnych czasach nawyk językowy?

Historia określenia służba zdrowia

Służba zdrowia jako określenie całego systemu opieki zdrowotnej, czyli publicznej służby zdrowia pojawiła się  w latach 30 poprzedniego wieku. W PRL funkcjonowała służba zdrowia i obowiązujący wówczas system opieki zdrowotnej tak nazywano. 

Od 1999 roku funkcjonuje w Polsce ochrona zdrowia i poprawne określenia to „ochrona zdrowia” oraz „system ochrony zdrowia” lub „system opieki zdrowotnej”. 

Sprawa wydaje się prosta i jednoznacznie rozstrzygnięta. Można uparcie twierdzić, że jedynym poprawnym określeniem jest ochrona zdrowia. 

Służba zdrowia w Polsce nadal funkcjonuje

Ale tak nie jest. Gdyż do dziś nazwę służby zdrowia noszą placówki opieki zdrowotnej MON, MSWiA oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli służb mundurowych. W szpitalach i placówkach związanych z wojskiem lekarz jest często również żołnierzem, który pełni służbę wojskową.

Słownik języka polskiego podaje definicję – służba zdrowia to wszelkie działania mające na celu zapewnienie obywatelom opieki zdrowotnej i sanitarno-epidemiologicznej; też: pracownicy placówek medycznych.

Wskazuje to na poprawność używania określenia służby zdrowia przynajmniej do części naszego systemu opieki zdrowotnej, określanego potocznie jako NFZ. Ale NFZ to historia na inny artykuł.

W Polsce 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, a 7 kwietnia obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. 7 kwietnia, przypada również inne święto –  Światowy Dzień Zdrowia.

Obchody święta Światowego Dnia Zdrowia odbywają się corocznie od 1950 roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeżeli jest święto pracownika służby zdrowia, to dlaczego nie używać określenia służba zdrowia?

WHO stosuje określenie system ochrony zdrowia. System ten „łączy aktywności, których celem jest promowanie, odtwarzanie i utrzymywanie zdrowia. Obejmuje on wiele organizacji i instytucji oraz zasoby ludzkie, materialne i niematerialne, które mają w swoich kompetencjach działania zdrowotne. Kompleksowo zorganizowany system ochrony zdrowia obywateli jako dobro ogólnospołeczne, to jeden z głównych obowiązków państwa.”

Może i nasz system opieki zdrowotnej jest systemem ochrony zdrowia. Ale jego częścią jest też ochrona zdrowia jako mentalna pozostałość po PRL, placówki i pracownicy medycznych służb mundurowych oraz powszechne określenie systemu opieki zdrowotnej. 

A ty, które określenie stosujesz?

Służba zdrowia czy ochrona zdrowia – które określenie jest poprawne?

Podcast Nowy Marketing Medyczny – odcinek 31

Wiedza

Gdzie znajdziesz więcej wiedzy, przykładów i gotowych rozwiązań?

Kontakt

Napisz do nas, gdy:

Chcesz pozyskiwać więcej pacjentów, w tym wysokobudżetowych? 

Chcesz budować markę osobistą lekarza?

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie będzie widoczny